reklama
reklama
18. 9. 2012 | poslední aktualizace: 18. 9. 2012  15:46

Předposlední veto

Kdyby se Petr Nečas na prezidentova veta podíval pořádně, zjistil by možná znepokojivou věc. Nepočítáme-li období Fischerova kabinetu, kdy vládly ad hoc sestavené sněmovní většiny, zjistíme, že se Nečasova koalice spolu s Jiřím Paroubkem stává nejčastější "obětí" prezidentských vet.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Čtěte více o: Klaus Václav
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
foto: HN - Martin Svozílek

Poslední půlrok v úřadě zahájil prezident Václav Klaus v čilém pracovním tempu, během týdne stačil již vetovat dva zákony, čímž znovu posunul svou definici jednoho desetiletí, jak ji v roce 2001 představil při kritice svého předchůdce Václava Havla.

"Veto prezidenta, to má být jednou za desetiletí, a ne aby se pan prezident několikrát za týden pokusil vetovat zákon, to už je podle mě pošlapání základních prvků parlamentní demokracie," pravil tehdejší předseda ODS.

reklama

Jak to u Václava Klause chodí, byl to tehdy od něj samozřejmě jen takový bonmot, který sám nebral vážně, o čemž svědčí počet jím vetovaných jednapadesáti zákonů oproti šestadvaceti "Havlovým".

Nicméně, není smyslem tohoto textu Václava Klause kritizovat paušálně. Veta prostě patří k jeho pravomocem, a poté, co si jako svůj první vrácený zákon vybral měsíc po prvním zvolení ten úplně nejmalichernější o zoologických zahradách, bylo snad všem jasné, že se veto stane jedním z jeho základních postupů v boji za svět, v nějž věří.

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Kdyby se Petr Nečas na prezidentova veta podíval pořádně, zjistil by možná znepokojivou věc. Nepočítáme-li období Fischerova kabinetu, kdy vládly ad hoc sestavené sněmovní většiny, zjistíme, že se jedenáctým zákonem stává Nečasova koalice spolu s Jiřím Paroubkem nejčastější "obětí" prezidentských vet.

A ještě pozornější čtení historie premiérovi ukáže jistou podobnost s rokem 2008, kdy Klaus začal po téměř dvou letech "klidu" vracet Topolánkově vládě jeden zákon za druhým.

A můžeme si tipnout, jaké by mohlo být další Klausovo veto - pokud se k němu dostane. Nejčastěji zatím Klaus vetoval novely DPH. Pokud by to někdy v zimě udělal znovu, bude to zřejmě i veto poslední. Pro Nečase.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
naprosto přesně a výstižně-dobrý článek (Je to tak)
pouze je otázkou zdali je načas tak nechápavý anebo vidí do jakého...
Re: Předposlední veto (anonym)
No, hlavne, ze Vam to politicky mysli. V otazkach prava je to...
Pan komentator je pravnicky analfabet (anonym)
Tak nesnasi Klause, az mu unikla podstata vetovaneho zakona. Prvni...
ale to není problém ani šídla ani klause (anonym)
ale těch co předkládají a schvalují špatně vypracované zákony...
Re: Předposlední veto (anonym)
Oboji, co uvadite je porusovanim principu prava. Pandorina skrinka....
Zobrazit diskusi
Keynes, fiskální teorie cenové úrovně, monetarismus nebo strukturalismus? Každá ekonomická škola má svůj recept na to, jak zvítězit nad hrozbou další recese. Kam byste se zařadili Vy?
Vstupte do debaty
Jan Macháček
Komentátor Respektu
reklama
Naše armáda nemá jen bránit české zájmy, má být i dispozici spojencům při společné obraně. Afghánistán, pokud vím, neohrožoval Česko ani spojenecké země.
religionista
Přítomnost českých vojáků na spojeneckých akcích je důležitá, protože jinak by Češi žádné spojence neměli. A ve válce se bohužel často objevuje i smrt.
bloger
Zbynek Frolik 118 118
Samozřejmě má smysl. Tak jako měla smysl účast US armády na bojích v Evropě za druhé světové války. Navíc tito vojáci jsou profesionálové a vědí co je očekává.
podnikatel
více odpovědí
reklama
Otázka odsunu nádraží, jednoho ze dvou nejstarších v zemi, kousek od centra "k řece", otřásá Brnem už asi sto let. A letos je tu znovu se svým vrcholem, referendem. Je to parádní, sledovat tu urputnou snahu zabránit lidem, aby řekli, co si myslí, u politiků stran, které referendum považují za jeden ze svých stěžejních programových bodů,
Další komentáře Jindřicha Šídla
Jindřich Šídlo
Komentátor HN
reklama
reklama
reklama