reklama
reklama
30. 9. 2011 | poslední aktualizace: 30. 12. 2011  10:18

Modlitba pro krále Daniela Landu za Vozovou hradbou

Přední vlastenecký umělec vyjíždí po třech letech znovu na turné a na autentické národovecké pravici začíná být poněkud přeplněno.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Čtěte více o: Landa Daniel
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
foto: HN - Martin SVOZÍLEK

Oblíbený vlastenecký umělec, jak se Daniel Landa nechává titulovat v rozhovorech, vyráží po třech letech na turné nazvané pěkně po landovsku "Vozová hradba", což evokuje pocit ohrožení a zároveň odhodlání ubránit zemi před všemi nepřáteli, které sám mistr určí.

Soudě dle dvou textů úplně nových písní, které na koncertech zazní, je touto hrozbou "politická korektnost", "lůza s mačetami", banky, Evropská unie ("Říše"), mešity a nedostatek vlastenectví, na což byl Landa vždycky kabrňák.

Správný vlastenec už si proto v e-shopu zakoupil tričko "Hrdost - odhodlání - síla" ve třech různých velikostech za 290 Kč + 90 korun poštovného nebo "Tři kalichy" za tři sta padesát a vyrazí na jeden ze čtyř koncertů, na něž zve na plakátech jakási vlastenecká domina ze samoobsluhy s heslem "Netrestejte národ, trestejte politiky". Máme se na co těšit.

reklama

S Landou je to už roky stále stejné. Někdy v půlce 90. let nasadil tvář polepšeného hříšníka, který sice ve dvaceti"trochu blbnul" (rozuměj ve své nepokrytě rasistické kapele Orlík pořádal velmi úspěšnou náborovou kampaň pro místní skinheadské hnutí), jenže to už je dávno pryč, teď je z něj spořádaný otec tří dětí, který se vrhnul na organizování všeobecného dobra, dokonce kvůli tomu založil řád Ordo Lumen Templi, kam vstoupilo hned několik podobně mužných typů jako Jiří Komorous, Ondřej Vetchý nebo Jan Vidím.

Ve stejné době se prohlásil za reinkarnaci národního svědomí Karla Kryla, jehož písně přezpíval ve svém tradičním podání duc - bum - krok. Tím definitivně dosáhl společenského očištění, stvrzeného vstupem jeho díla "Zlatý drak" na prkna Národního divadla v Brně a citacemi jeho moudrostí při sněmovních interpelacích z úst premiéra Topolánka ("Každé hovado má svůj strop"). Zkrátka něco jako český Bob Dylan.

Takže každý, kdo kdy spatří v Landově "polepšené tvorbě" dost temné připomínky jeho začátků, říká si automaticky o zařazení do kategorie zapšklých propagátorů oné "politické korektnosti", která Landu dusí tak, že je z něj už mnoho let nejlépe prodávající český zpěvák. Jenže ono to prostě někdy nejde jinak. A dá-li se soudit z propagační kampaně k "Vozové hradbě", Landa se v roce 2011 definitivně obloukem vrací do roku 1991, kdy Orlík po dvou megaúspěšných albech rozpustil, k čemuž odkazuje už motto turné "Jsi Čech, tak si toho važ".

HNDialog na Facebooku

Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Song "Bohemia", aspirující na novou hymnu strany Suverenita, sice zachovává tradiční Landovu školu prostého rýmu ("třeba - chleba, "blesky - český", "čas - mráz" a vůbec nejlepší "před bouří - se vzbouří") a všechnu tu tajemnou atmosféru času po večerce na středním odborném učilišti ("ohlodané kosti", "zvěř před bouří", "spící rytíř", "temné hlubiny země", což už jsme tedy kdesi slyšeli), ale jinak míří rovnou na komoru: "Místo toho, aby byla hodná, bere lůza mačety a sbírá skalpy. A než by se navodila diskuse plodná, aby ses bál vyslovit Bílý Alpy." Pamětník si nutně vybaví starší Landův hit: "Bílej jezdec jede tmou, bílej meč má nad hlavou, jede cvalem s touhou svou, jede smutnou Evropou."

Druhý potenciální hit "Modlitba za krále", kde zase pobíhají obligátní vlčí smečky, ale nabízí jistou naději: "Kde jsi Ty srdce spravedlivé, jenž právo nestaví nad rozum prostý. Ty, který moudře srovnáš křivé, a pozveš do domu dobré hosty. Ty jsi můj král, a já poklekám."

No, teoreticky by byl pro roli krále volný Tomio Okamura, ale mám dojem, že tuhle roli si píše Landa pro sebe. Staré proroctví "Až bude zemi nejhůř, vyjede Landa truckem z Vyšehradu" se naplnilo. Oi, oi.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Neda se nez souhlasit (michal)
Neda se nez souhlasit...
S. (J.)
Pane Šídlo, jděte doprdele ! :-) Jste uplně k hovnu ! :-) Píšete...
kecy kam se podíváš (samalanek)
Taky bych si dokázala sednout a napsat článek o panu Landovi plný...
Modlitba pro krále Daniela Landu za Vozovou hradbou (Dan)
Malinko hlouběji popřemýšlet a zkusit to hodit na pomyslné misky...
Jindřichu... (Petr Ebr)
nestačilo by prostě napsat "Nemám Landu rád" ? Zachoval byste...
Zobrazit diskusi
Akciové a finanční trhy reagují na geopolitické a válečné konflikty či jejich hrozby překvapivě klidně. Jsou lehkomyslné?
Vstupte do debaty
Jan Macháček
Komentátor Respektu
reklama
Naše armáda nemá jen bránit české zájmy, má být i dispozici spojencům při společné obraně. Afghánistán, pokud vím, neohrožoval Česko ani spojenecké země.
religionista
Přítomnost českých vojáků na spojeneckých akcích je důležitá, protože jinak by Češi žádné spojence neměli. A ve válce se bohužel často objevuje i smrt.
bloger
Zbynek Frolik 118 118
Samozřejmě má smysl. Tak jako měla smysl účast US armády na bojích v Evropě za druhé světové války. Navíc tito vojáci jsou profesionálové a vědí co je očekává.
podnikatel
více odpovědí
reklama
Rudolf Vrba byl skutečným a zcela mimořádným hrdinou. Spolu s kamarádem Alfrédem Wetzlerem utekl z vyhlazovacího tábora Osvětim a o tom, co tam zažil, vydal jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. století. Vrba s Wetzlerem tak zachránili možná 200 tisíc lidských životů.
Další komentáře Jindřicha Šídla
Jindřich Šídlo
Komentátor HN
reklama
reklama
reklama