Na začátku zimy OECD předpovídala Česku růst téměř o jedno procento HDP. Teď ale už říká, že česká ekonomika klesne o jedno procento. OECD doporučuje České národní bance, aby uvažovala o uvolnění měnové politiky.

Česká centrální banka (ČNB) by podle OECD měla uvažovat o dalším uvolnění měnové politiky, patrně skrze oslabování koruny. Poukazuje přitom na to, že spotřebitelské ceny pokračují v poklesu a základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je skoro nulová.

OECD dále předpověděla, že rozpočtový schodek ČR v letošním roce dosáhne 3,3 procenta HDP a teprve příští rok sestoupí na tři procenta HDP. To je horší výhled než prognóza Bruselu z počátku tohoto měsíce. Podle ní se schodek veřejných financí pod tři procenta HDP dostane již letos. Dosažení této hranice je jednou z podmínek vstupu do eurozóny.

Česká republika ale zřejmě nepřijme euro dříve než v roce 2019. Řekl to guvernér České národní banky Miroslav Singer.

"I v případě, že z voleb vzejde koalice sil, které usilují o rychlejší přistoupení k eurozóně, se mi zdá pravděpodobné, že podají přihlášku až v roce 2016, takže nejbližší datum vstupu je rok 2019," řekl Singer na finanční konferenci v Praze.

Měla by ČNB také přistoupit k standardním krokům jako je kvantitativní uvolnění či záporné úrokové sazby?

Jak se vlastně na špatných růstových výsledcích české ekonomiky projevuje fakt, že euro nemáme?

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se