Chování trhů, pokud jsou racionální, by mělo vždy odrážet chování jednotlivce. A všiml si někdo ve svém okolí někoho, kdo by se stal významně nervózní ze zpráv přicházejících z Iráku, Sýrie, Libye nebo Ukrajiny? Ano, při posezení u piva nebo v akademických debatách se tato témata probírají, ale nikdo se nepřipravuje na významnou krizi nebo globální válečný konflikt. Naopak, při pohledu na zahrádky restaurací, přímořské destinace během letních prázdnin nebo kulturní akce je zřejmé, že většina populace západního světa si užívá jednoho z nejklidnějších období novodobých dějin. Jak však ukázala historie, lidé a stejně tak finanční trhy mají tendenci podceňovat přicházející nebezpečí. I cestující na Titaniku si užívali zábavy téměř do poslední chvíle, bez ohledu na hrozící nebezpečí.

Chování a rozhodování manažerů investičních fondů má pak velmi jednoduché vysvětlení. Obrovský příliv měnové likvidity směřuje finanční prostředky do fondů, které v globalizovaném světě snadno nacházejí alternativy k investicím do konfliktních oblastí. Mohou to být jak trhy Latinské Ameriky, tak trhy dynamicky rostoucí jihovýchodní Asie.

Dokud budou jednotlivci i manažeři investičních fondů vnímat výše zmíněné konflikty jako lokální (regionální), dokud centrální banky výrazně nezmění svou expanzivní politiku nelze očekávat růst nervozity na finančních trzích. Historická zkušenost ovšem opět říká, že změna nálady jednotlivců i trhů může být velmi rychlá a neočekávaná. Představte si například reakci společnosti a jednotlivců na zastavení dodávek plynu z Ruska během lednových mrazů. Stejně tak lokálně omezené konflikty mohou snadno přerůst hranice dotčených oblastí, a jak ukázalo 11. září 2001 i hranice kontinentů se všemi fatálními následky pro jednotlivce, ekonomiku i finanční trhy.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se