S analýzou Luďka Niedermayera souhlasím. Ve svém příspěvku nezpochybňuje nutnost opatření zamezující růstu státního dluhu, ale zdůrazňuje nutnost koncepčního dlouhodobého řešení pro zachování stability ekonomického prostředí. Toto je klíčové pro správná rozhodnutí jednotlivců a firem.

Oprávněná je i výzva k objasnění důvodů, jež způsobily nečekaně nízký schodek rozpočtu v minulém roce. Většinou je takový scénář způsoben překvapivě silným ekonomickým růstem, který zvýší příjmy z daní a sníží výdaje na nezaměstnané. Toto však není nynější případ. Z údajů ministerstva financí totiž vyplývá, že růst HDP za rok 2011 byl o více než půl procentního bodu nižší než jeho předpokládaná hodnota při sestavování rozpočtu. Proto by vláda měla vysvětlit, které výdajové položky byly osekány více, než bylo plánováno, a jestli toto nastavení bude pokračovat.

Je však také třeba říct, že v rozpočtu uváděné příjmy a výdaje jsou pouhými odhady, založené na spoustě neznámých ohledně budoucího vývoje (nejen odhadu ekonomického růstu). Proto je nutno s jistou odchylkou od skutečnosti počítat. Toto platí ještě více v současné situaci reformních opatření, kdy se není možno spolehlivě opřít o odhady z minulosti.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se