S týdenním odkladem oproti běžnému začátku školního roku se toto pondělí ve Fergusonu na předměstí St. Louis v Missouri tamní žáci a studenti vrátili do školních lavic. Ale asi nikdo ve Fergusonu se z delších prázdnin neradoval. Protože důvod jejich prodloužení v pondělí ležel v rakvi v tamním baptistickém kostele. Osmnáctiletý černošský mladík Michael Brown, kterého dva týdny předtím, 9. srpna, zastřelil bílý policista Darren Wilson.

Nejasné okolnosti incidentu, ve kterém se policejní verze zcela liší od svědectví Brownova na místě přítomného kamaráda, přivedly černošskou komunitu Fergusonu do ulic. Následný zásah policie směřoval už jen ke skutečnému protestnímu výbuchu. Se všemi jeho projevy, mírumilovnými, ale i násilnými. S rabováním obchodů a s Molotovovými koktejly na jedné straně, se slzným plynem, obrněnými vozy a zatýkáním na straně druhé.

Na konci léta, které bylo jinak na tamní společenské a vnitropolitické scéně poměrně klidné, Amerika rázem procitla do své všední, a dost nepříjemné, reality. K "postrasové" zemi, o níž někteří komentátoři snili, když Američané v roce 2008 zvolili svého prvního černošského prezidenta, mají Spojené státy skutečně ještě hodně daleko.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se