reklama
reklama
27. 8. 2014 | poslední aktualizace: 28. 8. 2014  11:45

Sex, lži a start-upy

Pavel Čurda je celkem populární konzultant a investor v několika českých i zahraničních firmách. Opravdovou slávu ale poznal teprve teď. A to díky jedné, vlastně dvěma zprávám poslaným letos v červenci krátce po půlnoci z jistého berlínského hotelu.
Miloš Čermák
Miloš Čermák
šéfredaktor iHNed.cz
Čtěte více o: startup | investor | konference
Vyměňovali jsme si historky ze života. Chovala se nadmíru přátelsky. A já si to špatně vyložil.
Vyměňovali jsme si historky ze života. Chovala se nadmíru přátelsky. A já si to špatně vyložil.
foto:

Sedí proti mně v kavárně, na sobě tričko poseté figurkami severských losů a na tváři trochu nejistý úsměv. Napadne mě, že udělám pokus. Vyfotografuju ho a snímek hned publikuju na Twitteru i Facebooku s textem: "Na snídani s momentálně nejznámějším českým investorem. Poznáte ho?" Reakce je okamžitá.

Už během rozhovoru přicházejí komentáře od lidí, kteří Pavla Čurdu poznali. A četli o něm v posledních dnech článek, ať už na některém ze zahraničních webových magazínů, či na českém Technetu.

reklama

Většina komentářů je žertovná. "Jak to, že není v Berlíně?", případně: "Dejte si pozor, až budete chtít odejít." Ale objeví se i urážlivé označení "šovinistické prase". A pro vyváženost i slova podpory: "Pavle, drž se!" či "Nedej se, nic špatného jsi neudělal."

Ta story je známá hlavně lidem, kteří se pohybují kolem start-upů a nových technologií. Pavel Čurda je v tomhle světě celkem populární konzultant a investor v několika českých i zahraničních firmách. Podle svých slov si něco vydělal obchodováním s akciemi, kterému se věnuje zhruba patnáct let. Kolik to bylo, ale nechce říct. "Napište, že mám napojení na skupiny investující rizikový kapitál," říká. Psal však také články v angličtině pro web The Next Web, který vznikl kolem stejnojmenné konference pořádané původně v Nizozemsku.

Tím vším si Pavel Čurda udělal slušné renomé, jímž je známý insiderům v oboru. Opravdovou slávu ale poznal teprve teď. A to díky jedné, vlastně dvěma zprávám poslaným letos v červenci krátce po půlnoci z jistého berlínského hotelu. Byly v angličtině, s předmětem "Moc se mi líbíš", a v textu stálo: "Neodjedu z Berlína, dokud se spolu nevyspíme. Dohodnuto?"

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Adresátkou prvního mailu je půvabná blondýnka Gesche Haasová, Američanka ze startupové firmy z New Yorku, která byla v Berlíně stejně jako Čurda na akci nazvané Tech Open Air. Trochu konferenci, trochu festivalu, ale hlavně řadě prezentací, setkání a večírků točících se kolem start-upů a technologií.

Pár minut nato putuje v podstatě totožná textovka další pohledné dívce, kterou je tentokrát Lucie Montelová, Francouzka žijící v Berlíně a působící v coworkingovém centru Rainmaking Loft, sídle místních start-upů. S oběma dívkami se Pavel Čurda několik hodin předtím setkal na večírku, pořádaném berlínským inkubátorem HitFox Group.

Čurda jde spát. Už když se ráno probudí, ví, že udělal chybu. Vlastně rovnou dvě. "Není to můj styl," říká. "Bylo to buranské a nepřijatelné. Měl jsem v sobě nějaký alkohol, a to jsou tyhle věci strašně nebezpečné," ukáže na smartphone, který leží v kavárně na stole. "Než se někoho zeptám, jestli by se se mnou nechtěl vyspat, tak je většinou kytka a tak. Byla to chyba."

Ještě týž den se Čurda Haasové osobně omluvil. "Řekl jsem jí: Sorry, tohle normálně nedělám a je mi to líto. Bavila se se mnou, ale byla poměrně kyselá. O pár dní později jsem se jí omluvil ještě písemně a zeptal se, jestli zůstáváme přáteli. Ale to už reagovala vyloženě odmítavě. Že jsem se choval naprosto nepřijatelně a že mi k tomu už nemá co napsat."

Považoval to za nepříjemnou a osobně trapnou, ale vyřízenou věc. "Řekl jsem si nevhodně o sex, byl odmítnut, moje omluva nebyla přijata," říká. "Dál jsem to neřešil." Gesche Haasová ovšem ano. Jak později řekla jednomu serveru, už poté, co e-mail od Čurdy dostala, nemohla dvě hodiny usnout. Druhý den se navíc na konferenci dozvěděla, že stejný vzkaz obdržela i další žena. Pak se Haasová rozhodla incident zveřejnit. Včetně mailu, a tím pádem i jména Pavla Čurdy.

Pár týdnů se věc řešila na diskusních fórech, hlavně mezi ženami v oboru. Nevhodná nabídka Pavla Čurdy totiž přišla v nejméně vhodnou dobu. Během posledních měsíců se objevilo hned několik případů sexuálního obtěžování ze strany investorů právě ve startupových firmách.

Minulé úterý vyšel článek o Čurdovi na celkem vlivném blogu Valleywag, který je součástí newyorského Gawkeru, a pak už to jelo. Další článek následoval na TechCrunchi, vzápětí na webech bulvárních britských deníků Daily Mail a Daily Mirror a nakonec i na Nextweb.com, kam Čurda přispíval. Právě toto čtení pro něj bylo nejméně příjemné. Psalo se v něm totiž, že editorovi webu Čurda o aféře lhal a že editor s ním ukončuje spolupráci.

"Jestli mě něco mrzí, tak právě tohle. Byla to hrozná chyba. Padla otázka, jestli se obvinění zakládá na pravdě, a já to popřel. Neměl jsem to dělat, bylo to ve zkratu," říká dnes Čurda. Přitom ještě minulou středu na Twitteru tvrdil, že mu někdo "hacknul" účet, což působilo jako hodně laciná a těžko uvěřitelná výmluva. "Ale pravdivá! To bylo už v červenci a opravdu se mi do Gmailu někdo naboural. Dokazuje to tweet, který jsem postnul dávno před nějakým skandálem. I když je pravda, že jsem to po zveřejnění těch článků neměl vytahovat," říká.

Dnes už může jen litovat. Nehroutí se mu svět, ale to, co se děje, rozhodně není příjemné. "Třeba to psaní článků na Nextweb mě bavilo. Nešlo o peníze, honoráře jsem nedostával. Ale byla to pro mě prestižní záležitost." Spolupráci s Čurdou ukončily i některé další inkubátory či startupová centra, kde působil jako mentor či "vyhledávač talentů". Potřebu se od něj distancovat mají teď i mnozí, které až tak dobře neznal. "Jeden start-up v Tallinnu dal na web něco v tom smyslu, že je neuvěřitelné, aby někdo jako já byl v jejich představenstvu. Jenže já v něm nikdy nebyl," říká.

Aféra mu vytvořila pověst sexuálního "predátora". Ale je jím opravdu? Nepochybně zvolil nevhodnou formu, jak si mladé ženě, kterou sotva znal, říct o sex. Ale šlo o sexuální zneužití, jak tvrdí mnozí? V článcích se objevuje, že zneužil postavení potenciálního investora, jenž má nad ženou hledající peníze pro svůj projekt nadřazené postavení.

To je nepochybně pravda. Ale Pavel Čurda říká, že s Gesche Haasovou spolu jako investor a podnikatelka nikdy nemluvili. Že nešlo o setkání mentora a mladé ženy, nýbrž o normální večírkovou konverzaci. "Povídala mi o svých projektech, já jí líčil svou story. Vyměňovali jsme si historky ze života. Chovala se nadmíru přátelsky. A já si to špatně vyložil," popisuje.

Zda to tak opravdu bylo, ví pouze ti dva. Ale faktem je, že na večírek ho ironií osudu pozvala druhá dívka, které Čurda poslal následnou esemesku. To dokládá veřejná konverzace, kterou den předtím oba vedli na Twitteru. Čurda se ptal, zda si někdo nechce jít popovídat nad skleničkou, a Lucie Montelová doporučila večírek HitFox Group. Že tam prý bude řada zajímavých lidí. "Včetně tebe?" ptal se Čurda. "Nevím, jestli se můžu řadit mezi zajímavé, ale určitě tam budu," odpověděla dívka. Tweet končil smajlíkem.

Kritici Čurdovi vyčítají, že v dotyčných mailech je odkaz na jeho profil na stránce About.me, kde píše, že je "podnikatel, hledač talentů, andělský investor". Jako by dívkám chtěl zdůraznit, že jejich projektům může zajistit financování. "Nesmysl, to je automatická patička, kterou mám v každém mailu," brání se.

Čurda se na večírku dobře bavil, byl opilý, měl chuť se seznámit. Proč však psal hned dvěma ženám? I to je spíš důkaz křupanství než rafinovaného zneužívání. "Mluvil jsem zhruba s dvacítkou lidí, polovina z nich byly ženy a dvě mě zaujaly. Zkusil jsem to," říká.

Noční maily v Berlíně nejsou epizodou, na kterou by mohl být pyšný. Ale že by to vypovídalo o genderové nevyváženosti v technologickém světě, jak stojí ve většině článků? Že by tohle měl být ten exemplární příklad, jenž šovinistické prostředí kolem start-upů "probudí" a pohne věcmi správným směrem?

To už je dost přitažené za vlasy. Pavel Čurda se do téhle debaty spíš hodí jako "buran z východu", který si naběhl. Nechci mu dělat advokáta, ale na druhou stranu: kdyby jeho neobratný berlínský pokus o prázdninový sex byl opravdu největším problémem současných start-upů, mohli by si příslušníci téhle komunity gratulovat.

S Pavlem Čurdou se neznáme, vlastně jsme se poprvé viděli asi týden před oním festivalem v Berlíně. Neznám jeho projekty, až na jediný, o kterém jsem psal někdy před půl rokem. Jde o hodně nadějný český start-up Apiary, snažící se prosadit v Americe. Zakladatel Jakub Nešetřil pochopitelně není nečekaným mediálním věhlasem moc nadšený.

Počátkem července mi Čurda popisoval svůj nový projekt, kterým měly být rozhovory s dvaceti nejzajímavějšími evropskými "andělskými investory", tedy lidmi, kteří dávají peníze do projektů na úplném počátku. Čurda přemýšlel, zda je nedat dohromady a nevytvořit cosi jako klub. Se svou novou pověstí "sexuálního predátora" to teď snadné mít nebude.

Co vlastně hodlá dělat dál? "Teď se mi uvolnily ruce pro nové projekty," říká Čurda ironicky. "Dva týdny si na dovolené budu čistit hlavu a pak uvidím. Najdou se noví partneři, jsem otevřený novým věcem. Chci si vybírat, třeba redaktor z TechCrunche mě napojil na zajímavé lidi. Život je jízda. A na ní potkáváme báječné, i ty méně báječné ženy," říká a zmínkou o ženách dokazuje, že na svou aféru hned tak nezapomene.

Když se loučíme, Čurda mi ze všeho nejvíc připomíná hrdinu z nějaké povídky, nejspíš z Kunderových Směšných lásek. Jako podnikavému člověku se mu nepochybně honí hlavou, zda by – byť negativní – mediální proslulost nešla využít. Ale zároveň ví, jak to bude těžké. A navíc má na sobě to legrační tričko s malými černými losy. Všimne si, že se mi na něm zastavil pohled. "Napište, že jsou to osli. To bude víc odpovídat pravdě," dodá při rozloučení.

Autoři: Miloš Čermák
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
myslel jsem že jde o toho Čurdu co jezdil s fekálem. Sorry. (jsem tady vlastně omylem)
Tak to je borec. Takhle se veřejně sám zmrskat. I kdyš za tou...
Jste banda pokrytců. (Pavel Antolík)
Často od žen slýchám, že chcou chlapa, který si nebojí říct o...
Lesk a bida start upu (Petr Pan)
Tohle je proste charakteristika start upu. Je to prostredi, kde...
Re: Sex, lži a start-upy (anonym)
Proboha, s jakými "ženami" a kde, se to stýkáte, na které "přesně...
Re: Sex, lži a start-upy (anonym)
Ne, to jsou Vs studentky. A funguje to....
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama