reklama
reklama
25. 3. 2013 | poslední aktualizace: 25. 3. 2013  16:28

Březen 2013: Měsíc, kdy korupce definitivně prohrála

Doba rezignace, že s politikou nejde nic dělat, že s korupcí nejde nic dělat, že s ničím nejde nic dělat, je out. Žít život v zemi, kde se krade míň, je prostě lepší.
Matěj Hollan
Matěj Hollan
Brnění, o. s.
Čtěte více o: korupce | aktivista | Brno
Matěj Hollan, občanské sdružení Brnění
Matěj Hollan, občanské sdružení Brnění
foto: HN - Michaela Hasíková

Až se budou historikové ptát, kdy se TO v Česku zlomilo a kdy začala korupce tahat za kratší konec, tak moc pátrat nemusí. Bylo to letos v březnu.

Kombinaci profesionálního, lobbistického projektu Rekonstrukce státu a toho, co se o víkendu odehrálo na prvním českém protikorupčním barcampu „Bořit a ničit“, se totiž čelit nedá.

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu, www.rekonstrukcestatu.cz, projekt protikorupčních organizací, expertů, byznysmenů, se připravoval dlouho. Ideu masivního společného projektu, který chce ještě v tomto volebním období přimět zákonodárce, aby zvedli ruce pro devět klíčových zákonů, třeba povinné zveřejňování smluv se státem na internetu nebo služební zákon, napadl Ekologický právní servis před několika lety. Zhruba před rokem se začaly oslovovat další organizace – včetně našeho Brnění, vznikla neformální protikorupční platforma a postupnými diskusemi se došlo k současné podobně Rekonstrukce státu. Je nás tam dvacet organizací, v každé plno lidí, podporuje nás finančně i jinak několik lidí z byznysu a firem, máme za sebou množství právních a jiných expertů, fandí nám americký velvyslanec, hlásí se nám lokální ambasadoři ze všech krajů, kteří budou své místní zákonodárce pro Rekonstrukci státu lanařit.

reklama

Ze snílkovských představ, co všechno bychom mohli navrhovat a „požadovat“ z pozice nikým nevolených občanů, jsme se dostali k realistickému projektu. Rekonstrukce státu nechce v podstatě nic jiného než naplnění Strategie vlády pro boj s korupcí.

Dosavadní výsledky naší protikorupční vlády jsou 0. Nutno dodat, že jí v tom mohutně sekunduje opoziční ČSSD, která sice v deklaratorní rovině proti korupci bojuje jako drak, ale když přijde na zteč, tak její senátoři pod záminkami typu „administrativa“ zarazí rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na obce a státní firmy.

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Představa, že vládní i opoziční strany za rok předstoupí před voliče a řeknou „moc se omlouváme, ale nepřijaly jsme ani jeden zákon, který by nám ztížil rozkrádat veřejné, tedy vaše finance, snad vám to neva“, je ale přece jenom hodně ujetá. V Poslanecké sněmovně je spousta lidí, kteří chtějí dobré zákony prosadit. Někdo to myslí doopravdy, někdo to dělá třeba jen proto, aby mu to přineslo politické body. Což je úplně jedno, protože důležité je pouze to, aby se našlo 101 hlasů. Jestli je dodá KSČM, VV, LIDEM, TOP09, STAN, LEV21, ČSSD či ODS, to nikoho nezajímá.

My se vynasnažíme, aby zákonodárci měli co nejmenší prostor pro generování pseudoargumentů, proč sice děsně bojují proti korupci, ale zrovna, moc se omlouvám, pro tenhle zákon hlasovat nemůžu, protože je málo tvrdý, protože přináší novou administrativu, protože by hrozily arbitráže, protože za korupci může velký stát, protože jsou tu i jiné problémy. Snažíme se, aby co nejvíc politiků svým podpisem stvrdilo, že bude hlasovat pro devět protikorupčních zákonů. Víme, že tento koncept, kdy se politikové předem zavážou svým podpisem – který pochopitelně nemá žádnou právní váhu – je opakovaně a úspěšně ozkoušený třeba z USA. Zatím se mnoho z nich vytáčí, že sice korupci potlačit chtějí, ale podepsat se někam, to už je moc, ale ono to půjde.

Proč je to tak dobré? Protože je to z Krna

Sobotní protikorupční barcamp „Bořit a ničit“, na němž vystupovali všichni, kdo v korupci něco znamenají, byla podle ohlasů nejlepší akce, co kdy spatřila světlo světa, a tedy i Krna. 3 x 11 přednášek, což je pro Krno magické, jedna lepší než druhá. Až je všechny pověsíme na YouTube, to budete koukat! Několik z nás v přednesu trumflo i ministra Blažka. Večírek, uvozený přednesy rozhovorů z Žít Brno a pokračující „VJingem“ z generátoru volebních billboardů a „Brno není jen město, je to životní styl“, způsobil u několika jedinců taneční kreace hraničící s padoucnicí.

Barcamp pro každého účastníka jednou provždy redefinoval pojem „aktivista“. Kdo to zažil, už nechce být ničím jiným. Být protikorupčním aktivistou je trendy, sexy a megacool. Když by tam byl Benda se Šťastným, budou plesat s náma. Myslím to upřímně, je to nakažlivý. „Boj“ proti korupci, hazardu a vůbec je zábava, relax, vzrůšo a jedna z mála fakt naplňujících věcí, co může v tomto smutném světě člověk dělat.

Akce se navíc konala pod záští nejlepšího primátora Romana Onderky, v prostorách městské příspěvkovky Dům umění města Brna. Moc děkujeme, Pán Bůh vám to oplatí ve volbách.

Vlastně se hraje už jen o čas. Doba rezignace, že s politikou nejde nic dělat, že s korupcí nejde nic dělat, že s ničím nejde nic dělat, je out. Žít život v zemi, kde se krade míň, je prostě lepší, než žít ho v zemi, kde se krade strašně moc. Kdo jednou pochopí, že on sám a ve spolupráci s dalšíma může věci reálně měnit a že je to navíc jízda jak na piku, jen těžko nepřiloží pověstnou ruku k dílu.

Jupí.

Autoři: Matěj Hollan
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Safra, (Iveta P.)
Ekologický právní servis napadl koho co - ten projekt ( teď -...
Zdarec (Lukáš Zatloukal)
Děláš si humor? Diagnóza Brno: však je to domluvené, tak je to...
Nemá se říkat hop dokud se nepřeskočí (Dick)
A my k tomu přeskoku máme ještě hodně daleko. Rozhodně bych korupčníky...
Březen 2013: Měsíc, kdy korupce definitivně prohrála (xxx)
Nadšení jste krásně - ale nejlepší je nechat korupci zajít na...
Korupce je nedílná součást tohoto společenského zřízení (Ampo)
Prostupuje všemi jejími vrstvami a spojuje lidi mnoha zájmů a...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama