reklama
reklama
24. 9. 2012 | poslední aktualizace: 26. 9. 2012  17:17

Tři veta za tři týdny nejsou náhoda

Přesně před týdnem jsme v HN upozorňovali na jistou nepřehlédnutelnou podobnost dnešní situace s vývojem v posledních měsících Topolánkovy vlády. Ta sice ještě horko těžko přežila krajské volby 2008, ale o pět měsíců později i s významným přispěním prezidenta bylo po ní.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
foto: HN - Martin Svozílek

Věcně vzato má prezident Václav Klaus pravdu. Na druhém pilíři důchodové reformy opravdu neexistuje "společenská shoda", což by se při reformě, která má na dlouhá léta ovlivnit život téměř každého, docela hodilo. Sice si Česko coby "stabilní zemi" rozhodně nepředstavujeme jako Klaus v letech opoziční smlouvy, což byla v zásadě dohoda o korupci, beztrestnosti a vlivu na privatizaci, na druhou stranu už je ale opravdu poněkud unavující, pokud se program opozice (a je jedno, kdo v ní zrovna je) redukuje pouze na plány, co všechno zruší, až se dostane k moci.

Václavu Klausovi bychom jistě mohli připomenout, že před dvaceti lety coby vůdce české cesty transformace tlačil parlamentem zákony, například ty privatizační, které měly na podobu země nepochybně stejně silný a dlouhodobý vliv, jako má být Nečasova podoba penzijní reformy. A kdyby se ho tenkrát někdo zeptal, jak je to s tou "společenskou shodou", nepochybně by odpověděl něco o odvaze reformátorů, bez níž by nebylo pokroku.

reklama

A mohli bychom se znovu točit na jeho někdejším zásadním odporu k prezidentským vetům (to byl ovšem prezidentem ještě Václav Havel), která střídavě považoval za popření parlamentní demokracie a konec světa. Tahle debata ovšem ztratila smysl někdy v dubnu 2003, kdy vetoval svůj první, mimochodem zcela bezvýznamný zákon o zoologických zahradách, což tehdy mazáci v parlamentních kuloárech komentovali slovy, že se tygr prostě nikdy nemůže stát vegetariánem.

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

A s blížícím se koncem druhého termínu dostává zjevně tygr chuť na poslední velké sousto. Tři veta za tři týdny v okamžiku, kdy se musí Nečasova koalice přepočítávat před každým důležitým hlasováním, prostě nejsou náhoda. Přesně před týdnem jsme v HN upozorňovali na jistou nepřehlédnutelnou podobnost dnešní situace s vývojem v posledních měsících Topolánkovy vlády, která sice ještě horko těžko přežila krajské volby 2008, o pět měsíců později i s významným přispěním prezidenta bylo po ní.

Důchodová reforma prozatím procházela sněmovnou poměrně bezpečně, což ovšem jak známo v české politice vůbec nic neznamená. Takže tipujme, kdo ze stranických "rebelů" (ten termín je fakt hrozně srandovní), kteří zatím v tomto konkrétním případě zas tak moc nerebelovali, na sebe vezme to břímě a jako první pochopí, co mu chtěl prezident sdělit a proč má pravdu.

A k tomu je užitečné přečíst si víkendový rozhovor s ministrem průmyslu Martinem Kubou na serveru Aktuálně.cz, kde se mimo jiné dočteme: "Někdy mám pocit, že ti kluci, co v podstatě vyrostli ve sněmovně, berou politiku pouze jako nesmiřitelný střet idejí na půdě sněmovny. Myslím, že by politické scéně prospělo méně polarizace a víc konsenzu nad konkrétními dlouhodobými projekty."

Václav Klaus by to lépe neřekl. Petra Nečase čeká prosluněný podzim. Možná i babí léto.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
berou politiku pouze jako nesmiřitelný střet idejí? (Noruas)
hahahahaaaaa. no to bylo krasne, kdyby politici provozovali nejaky...
Vyborny clanek. (tango)
Klasa. Sidlo je PAN novinar. Zejmena ten zaver clanku (citace)...
Tři veta za tři týdny nejsou náhoda (anonym)
Hlavní hygienik HN už před tejdnem říkal, že Klaus jede po Nečasovi...
Tři veta za tři týdny nejsou náhoda (Strýc)
Podstatné je zda jsou důvody pro veta oprávněná a to jednoznačně...
Re: Tři veta za tři týdny nejsou náhoda (anonym)
Nikoliv. Prezidentské veto samo o sobě je nezajímavý, bezvýznamný...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama