reklama
reklama
30. 5. 2012 | poslední aktualizace: 30. 5. 2012  09:47

Krachem k záchraně

Bankia je ale konkrétní příklad, proč se už čtyři roky trvající krize v eurozóně řeší - alespoň co se týká finančního sektoru - naprosto chybně. Vlády (nejen španělská) hrnou peníze do bank pod heslem "zachraň, co můžeš".
Julie Hrstková
Julie Hrstková
komentátorka HN
Čtěte více o: Španělsko
Prezident Bankie José Ignácio Goirigolzarri
Prezident Bankie José Ignácio Goirigolzarri
foto: Reuters

V pořadí čtvrtý největší bankovní ústav ve Španělsku - Bankia - požádal vládu o státní pomoc ve výši 19 miliard eur, což je největší záchrana v historii. Vláda dá, i když neví z čeho.

Bankia je ale konkrétní příklad, proč se už čtyři roky trvající krize v eurozóně řeší - alespoň co se týká finančního sektoru - naprosto chybně. Vlády (nejen španělská) hrnou peníze do bank pod heslem "zachraň, co můžeš". Dá se pochopit, že se všichni chtějí vyhnout opakování kauzy Lehman Brothers. Jenže v případě americké investiční banky šlo o její majetkovou provázanost s průmyslovým sektorem a dalšími finančními ústavy. V Evropě jde ale hlavně o záchranu vkladů. I to lze pochopit: žádný politik nechce ukončit kariéru kvůli špatnému bankovnímu managementu a už vůbec nikdo nechce dát příležitost růstu extremismu v jakékoliv podobě.

reklama

Jenže stávající záchrana všeho a všech k ničemu jinému stejně nepovede. Spása vkladů totiž není to samé, co spása banky, jejích akcionářů a dlužníků. Podívejme se například na systém záchrany bank v USA z programu TARP (což byly nízkoúročené půjčky, navíc kombinované s rozsáhlým omezením akcionářských práv) nebo třeba na českou IPB. V obou případech lze o řadě použitých nástrojů dlouze diskutovat, "vymazání" majetku akcionářů a odprodej zdravé části banky (především vkladů) se však z principu osvědčil.

Nejen španělský bankovní sektor by měl proto projít obdobným očistným procesem, na jehož konci může povstat nový fénix. Zatím však jak španělské banky, tak i insolventní země eurozóny dostávají místo komplexní operace pouhé injekce. Nelze se pak divit, že se znovuzrození v Evropě jaksi nedostavuje.

Autoři: Julie Hrstková
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Krachem k záchraně (icik)
už tam meli byt dávno exekutoři a tu banku rabovat.)) Na pěšáka...
Krachem k záchraně, tak z toho nadpisu jsem měl dojem, (Le Chien Rouge)
že to dneska bude o politice současné čechistánské vlády. A ono...
to isté robila ČR (EÚ Federál)
odĺžila banky od zlých úverov a potom ich čisté predali a dlhy...
Ne robila to robi dodnes. Ne tak bankam ale firmam. (EU Fekal)
Zamerne vytvorene miliardove dluhy bank nechali politici zaplatit...
Skoro bych souhlasil (Lubek)
Skoro bych souhlasil, jen by to chtělo víc střízlivosti nebo střídmosti....
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama