reklama
reklama
25. 5. 2012 | poslední aktualizace: 28. 5. 2012  22:02

Bill Clinton vyrazil na turné

CNN loni spočítala, že si po odchodu z funkce v roce 2001 jen na přednáškách vydělal 75,6 milionu dolarů, což se dá srovnat třeba s velmi dobře placenými hvězdami hokejové NHL.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Čtěte více o: Clinton Bill
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
foto: HN - Martin Svozílek

Do Prahy opět dorazil Bill Clinton, což by se dalo jistě intepretovat i tak, že si naši matičku mimořádně oblíbil, ale blíže pravdě bude verze, že pořadatelé plynařského fóra na Hradě dokázali bývalému prezidentovi zaplatit požadovaný honorář za přednášku, široký úsměv a pár fotek, což bude ta nejvýznamnější připomínka Clintonova pobytu v Praze.

Přednášková turné bývalých politiků a společenských i intelektuálních celebrit jsou ve světě starý a velmi prosperující byznys - jen Mick Jagger si s sebou ještě pořád vozí i kapelu starých kamarádů. (A Václav Klaus je pořádá ještě ve funkci, protože jistota je jistota, ovšem opovažte se ho na to ptát, soudruzi antilidi.)

reklama

A Clinton (65), jeden ze symbolů rozpustilých 90. let, patří v tomhle podnikání k nejúspěšnějším. CNN loni spočítala, že si po odchodu z funkce v roce 2001 jen na přednáškách vydělal 75,6 milionu dolarů, což se dá srovnat třeba s velmi dobře placenými hvězdami hokejové NHL. (A to ještě nepočítáme zisk z jeho pamětí - a že to je nějaký špalek.)

Vůbec nejúspěšnější byl pro Clintona rok 2010, kdy vydělal 10,7 milionu dolarů za 52 projevů, v roce 2006 to dělalo jen o půl milionu dolarů méně, ovšem za 57 proslovů. Průměrná cena Clintonova poselství světu činila podle CNN 181 tisíc dolarů, což je zhruba o dvacet tisíc méně, než kolik bral jako prezident - ovšem tehdy za rok. Řekněme, že to je cena, za kterou se už vyplatí ztratit slovo. (Pokud tedy předtím dokážete být prezidentem USA.) Zvlášť když ty peníze opravdu dost potřebujete.

Už v roce 1998, uprostřed druhého Clintonova mandátu a skandálu s Monicou Lewinskou, napsal týdeník Newsweek: Až Clintonovi opustí Bílý dům, budou druhým nejmladším, ale taky zdaleka nejzadluženějším exprezidentským párem v dějinách. (Ony dluhy souvisely zejména s právními službami za jeho "nepřípadný vztah" se slečnou Lewinskou, nebo ještě lépe řečeno s jeho následnými výmluvami.)

Clinton byl od roku 1977, tedy od svých jednatřiceti let, kdy se stal generálním prokurátorem Arkansasu, až do pětapadesáti v zásadě závislý jen na příjmech z veřejných peněz. Jeho manželka Hillary byla sice docela úspěšnou právničkou - ovšem rodina přišla v 80. letech o nemalé částky kvůli špatné investici v příběhu, který později dostal název "aféra Whitewater" a který kromě financí stál Clintonovy i kus pověsti. "Nikdy jsem neměl peníze - do chvíle, než jsem přestal být prezident, ale od té doby se mi vede věru dobře," citovala CNN Clintona ve chvilce mimořádné upřímnosti. Drobní živnostníci se prostě musejí otáčet všude.

Bill Clinton má pro roli hvězdy v oboru "řeknu-vám-cokoliv-o-čemkoliv-posílám-číslo-účtu" všechny předpoklady: charismatický showman, který kdysi přišel do Washingtonu jako třetí nejmladší prezident v historii, jazzový guvernér jižanského státu, jehož hlavní město - slovy slavné knihy Joe Kleina Barvy moci popisující v literární fikci jeho první prezidentskou kampaň - se běžný Američan naučil ve třetí třídě, aby jej nejpozději ve čtvrté s ulehčením zapomněl.

Jindřich Šídlo na Twitteru ZDE, jeho další texty najdete ZDE

Zlomit tenhle handicap (zvlášť po prezidentském fiasku jiného demokrata z jihu, Jimmyho Cartera) v souboji s prezidentem - osvoboditelem Kuvajtu Georgem Bushem seniorem vypadalo na jaře přesně před dvaceti lety jako mission impossible. Clinton, který nebyl favoritem ani v demokratických primárkách, to ovšem dokázal. Pokud by si někdo chtěl připomenout průběh tehdejší kampaně, vřele doporučuju dokumentární film "The War Room", který mimochodem dostal Oscara. (Ještě nedávno byl celý volně k vidění na YouTube, teď zmizel, ale snad se ještě objeví.) Je to strhující příběh, v němž vedle odulého vlasatého outsidera Clintona, hrají hlavní roli jeho pozdější mluvčí George Stephanupoulos (podle nějž je volně vykreslena postava vypravěče v Barvách moci) a zejména hlavní Clintonův stratég James Carville, postava skoro stejně fascinující jako jeho tehdejší šéf.

HNDialog na Facebooku

Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Sedmašedesátiletý Carville vypadá dnes jako hi-tech Fantomas, je celebritou s vlastním pořadem na CNN a s legendou neporazitelného mozku, kterou si nenechá vzít mimo jiné i díky tomu, že od roku 1992 už nikdy v Americe žádnou kampaň nevedl. (Ale zato pracoval třeba pro Tonyho Blaira, Ehuda Baraka nebo Viktora Juščenka.) Ve filmu ale vidíme tak trochu rozpačitého plešatícího chlapíka ve svetru, který jako by celou dobu úplně nevěřil, že může svého poněkud nedisciplinovaného svěřence přivést opravdu až k vítězství.

Asi bych si vlastně radši poslechl Carvilla než Clintona. Což není až takový problém, neboť stačí poslat mail do Washington Speakers Bureau, obří agentury, která zastupuje skoro kohokoliv, koho byste si kdy přáli vidět (pokud je to demokrat, samozřejmě, první na abecedním seznamu najdeme Madeleine Albrightovou), a můžete si Carvilla pozvat až domů. Bude vás to stát mezi 25 a 40 tisíci dolary, pokud s sebou vezme i svou paní, republikánskou politickou analytičku Mandy Matalin, s níž se seznámil právě při kampani v roce 1992 (ona tehdy pracovala pro Bushe - to je příběh!), pak asi i o něco víc, ale možná tam bude množstevní sleva. Buy one, get two.

Možná si to příště budu přát k narozeninám. V úspornější variantě bych se asi spokojil i s tím filmem.
 

Bill Clinton a James Carville
FOTO: GETTY IMAGES

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Bych zametal před českým prahem, napřed (Le Chien Rouge)
Princátko z proseckého paneláku jezdí na přednášková turné ještě...
hipísácký pošuk oplývá nesporných charizmatem a mocnými kumpány (Flint Weastwood)
nepřekvapuje tedy, že dnes média oznámila za pád Lehman Brothers,...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama