reklama
reklama
13. 4. 2012 | poslední aktualizace: 16. 4. 2012  13:32

Konec jedné etapy české politiky

Tou nejdůležitější věcí je práce a zdůvodnění soudce z pátého pražského obvodu Jana Šotta, který s nesmírnou precizností a přitom dokonale srozumitelně dokázal projít temnými zákoutími stranické centrály a paralelního života "politické strany" VV.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Čtěte více o: Věci veřejné | Bárta Vít
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
foto: HN - Martin SVOZÍLEK

V české politice právě skončila jedna etapa.

A nejde o faktický konec Věcí veřejných, který nastal už dávno a rozsudky nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou (byť nepravomocné) jej jenom podtrhly.

Tou nejdůležitější věcí je práce a zdůvodnění soudce z pátého pražského obvodu Jana Šotta, který s nesmírnou precizností a přitom dokonale srozumitelně dokázal projít temnými zákoutími stranické centrály a paralelního života "politické strany" VV, oddělil tuny hlušiny od skutečně podstatných důkazů, aby nakonec řekl: Když něco vypadá jako úplatek, předává se to jako úplatek a má to mít stejný účel jako úplatek, pak je to tedy úplatek, i když se to někdo snaží nazývat půjčkou.

reklama

Názor Erika Taberyho

Česko má první velký verdikt, který odsoudil chování politiků. To z něj činí zásadní rozhodnutí, jež v některých parametrech přesahuje odsouzení tzv. justiční mafie.

Celý komentář šéfredaktora Respektu Erika Taberyho ZDE

Ještě jinak řečeno: mladý soudce Šott se před námi objevil jako skutečný reprezentant nezávislé soudní moci, která nehledí na to, co je v politice "běžné", protože "všichni víme, jak to chodí" - a chodí to tak velmi dlouho a rozhodně ne jen v tom zvláštním oddíle řízeném Vítem Bártou, který se díky shodě náhod, Jiřímu Paroubkovi a Mirku Topolánkovi před dvěma lety dostal do první ligy české politiky.

Ještě před tím, než z ní znovu sestoupí, ovšem projevil státu velmi cennou službu. Tak dlouho čekala česká veřejnost na první ulovenou "velkou rybu" (vzpomínáte na patetické výroky Radka Johna?), až se pod praporem boje proti korupci nabídli sami politici Věcí veřejných. Tomu se říká osobní nasazení.

Jeden rozsudek (a znovu zopakujme, že ještě ne definitivní) ovšem samozřejmě ještě neznamená nějakou dramatickou změnu místních poměrů a dá se rozumět skeptikům, kteří říkají, že se Bárta stal - ovšem za své významné aktivní spolupráce - předhozenou obětí v zájmu zachování "stability" léta utužovaných vazeb.
To by se totiž před soudcem Šottem museli skutečně objevit jiní. Věřme, že je pohled na kdysi tak suverénního, úspěšného, nezranitelného, nyní smrtelně bledého Víta Bártu při odchodu z jednací síně alespoň trochu zarazil.

 

Jindřich Šídlo na Twitteru ZDE, jeho další texty najdete ZDE

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Bárta dával svoje peníze. (Vlad1)
Nečas uplácel svou buchtu z peněz státních. Je tohle rozdíl mezi...
Pane Šídlo (Justínka)
Pane Šídlo, prosím, naučte se neráčkovat. Nebo alespoň nechoďte...
No (Lukas)
No Justinko, to je celkem odporny, co jsi napsala, fuj.
Soudce Šott reprezentuje zájmy české Mafie. (sapér Vodička)
Soudí přesně podle instrukcí. Bártu odsoudit-neodsoudit, aby ho...
euro (martin)
clovek az zasne ze ten vas stat este takto funguje ved ste balkan...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama