reklama
reklama
5. 1. 2012 | poslední aktualizace: 5. 1. 2012  11:14

Kdo proti Obamovi?

Republikáni zažívají nejrozkolísanější nominační proces několika posledních desetiletí. Chyba není na straně nerozhodných voličů, ale v nabídce, republikáni zatím nemají skutečně silnou, sjednocující osobnost.
Daniel Anýž
Daniel Anýž
komentátor HN
Daniel Anýž
Daniel Anýž
foto: HN - Jan Schejbal

Po primárkách v Iowě se nevyplácí dělat velké předpovědi, jde o samotný začátek takřka rok dlouhého procesu voleb. Dosavadní kampaň ovšem už ukázala jejich základní půdorys. Republikáni zažívají nejrozkolísanější nominační proces několika posledních desetiletí. V Iowě se na první příčce průzkumů od minulého května postupně vystřídalo sedm kandidátů. Chyba není na straně nerozhodných voličů, ale v nabídce, republikáni zatím nemají skutečně silnou, sjednocující osobnost. Pro Baracka Obamu, který by jinak vzhledem k vysoké nezaměstnanosti neměl mít šanci na znovuzvolení, je tak možnost obhajoby Bílého domu stále otevřená.

reklama

Jeho kampaň už ale nebude o naději. Atmosféra současné Ameriky je určena ekonomickou nejistotou, obavami z budoucnosti, deziluzí lidí z politiky. Republikánští kandidáti líčí scénáře hospodářského, vojenského a hodnotového úpadku Ameriky, pokud by Barack Obama zůstal prezidentem. A jen do určité míry jde o předvolební rétoriku, část společnosti to tak bytostně cítí. Tam, kde Obama mluví o nerovnosti v příjmech Američanů, republikáni varují před třídní válkou. Obama avizuje ochranu klientů před bankami a korporacemi, republikáni to vidí jako nepřípustné regulace. Obama chce více federální vlády, republikáni odmítají proměnu Ameriky v evropský zaopatřovací systém.

Rok 2008 byl historický, Američané poslali do Bílého domu černošského prezidenta. Volby 2012 takovým milníkem nebudou. Ale obsah budou mít možná důležitější. Budou jasným střetem mezi dvěma odlišnými ideologiemi, dvěma různými pojetími role státu, dvěma odlišnými vizemi Ameriky.

Autoři: Daniel Anýž
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kdo proti Obamovi? (anonym)
Pro Baracka Obamu, který by jinak vzhledem k vysoké nezaměstnanosti...
Kdo proti Obamovi? (baka)
Tak republikani jeste nenasli zadneho kandidata, ktery by byl...
Re: Kdo proti Obamovi? (anonym)
Roomey bude volitelnej, a lide se pridaji po primarkach, uz v...
Kdo proti Obamovi? (zk)
O žádný střet vizí nepůjde, protože republikáni žádnou vizi nemají,...
Kdo proti Obamovi? (anonym)
Za prve : Obama neni cernoch, ale mulat. Za druhe: On opravdu,...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama