reklama
reklama
13. 6. 2011 | poslední aktualizace: 13. 6. 2011  03:30

Stávka přináší body "premiérovi" Kalouskovi

Polovina Čechů s odborářskou stávkou nesouhlasí, tvrdí průzkum agentury ScaC pro Českou televizi. Což je až překvapivě slušný potenciál - a Miroslav Kalousek si ho nenechává ujít.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Čtěte více o: stávka | odbor
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
foto: HN - Martin SVOZÍLEK

Ministr financí si pro sebe "ukradl" sobotní tiskovou konferenci po mimořádném jednání vlády, kde mu premiér Petr Nečas sloužil pouze jako nahrávač a naplno ve své vypointované show pokračoval v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde sám se starostlivým klidem čelil přesile hned dvou odborářských předáků.

V politice je umělecký dojem jednou z nejdůležitějších kategorií a první (místo)předseda TOP 09 ji zvládá pro své publikum mistrovsky: Hle, je tu muž práva a pořádku hájící zájmy svých voličů, kteří se potřebují ve čtvrtek dostat do práce.

reklama

Protože o to teď jde. Stávka bude ve čtvrtek, což od vlády žádá jediné: zachovat klid, neboť neexistuje žádný ústupek, který by odborům stačil k odvolání akce.

Tohle je čistě politická stávka, což se muži z Churchillova náměstí ani nijak nesnaží skrývat. Jejich cílem není sociálně ohleduplnější podoba reforem.

Odborářskou ambicí je pouze a jedině pád vlády a co nejrychlejší nástup levice k moci, což je úplně legitimní cíl, ale stejně legitimní je pak i otázka, zda má Česko zůstat liberální demokracií, nebo pomalu zamíří k systému korporativistického typu, kde se zákony schvalují ve sněmovně, v Senátu a posléze v odborářském ústředí na Žižkově.

Tato vláda byla mnohokrát kritizována i na tomto serveru a nepochybně ještě mnohokrát bude: důvody dodává obden. Svým postojem vůči odborářským výhrůžkám ale po dlouhé době - a možná poprvé za dobu své existence - dává najevo sebevědomí a soudržnost, které od ní její voliči loni v létě očekávali.

Což není až zase taková pochvala, neboť k napravení dojmu posledních dvanácti měsíců by podobné zkoušky kabinet nejspíš potřeboval dvě do měsíce.

Vedlejším efektem ovšem je, že česká pravice našla v této situaci svého nepřehlédnutelného lídra.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Lokaj koalice (Petr Pospíšil)
Lokaj koalice. Nikam jinam tohoto novináře Šídla zařadit nejde....
To je magor (anonym)
Šídlo vy jste pil ???
Dementujte svůj článek, (Oves)
Pane Šídlo, pokud si chcete zachovat aspoň trochu respektu, tak...
Takhle je to snad logičtější (Jiří Guth)
Já to vidím podobně (;-)) jako J. Šídlo. Asi takhle: "Tohle je...
Názor na korupci (Michaela Julišová)
Ovšem chtěla bych velmi ocenit dnešní komentář pana redaktora...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama