Rozsáhlé konflikty začínají drobnými půtkami - tato poučka zazněla nesčetněkrát při letošním, stém výročí "velké války", u níž se až později přišlo na to, že byla první světová. Takřka stejně často se přetřásá, zda i dnes je podobný konflikt stejně nepředvídatelný.

Málokdo z politiků u moci si dovolí něco takového byť jen naznačit. Japonský premiér Šinzó Abe svými praktickými kroky dává najevo, že s konflikty v nejbližším okolí počítá, a proto na ně chce i svou zemi připravit.

Čistě obecně nahlíženo nelze kterémukoli politikovi v kterékoli zemi vytýkat, že se připravuje na rýsující se rizika. Jenže Japonsko není jakákoli země a Šinzó Abe není kdejaký premiér. Asijská ostrovní velmoc se zapletla do první světové války, po níž vyrazila ovládnout velké kusy kontinentální Číny, a také Koreu okupovala ještě dříve, než vypukla ta druhá válka. Během ní napadla Spojené státy a hlavně se zapletla s nacistickým Německem, s nímž sdílela jak nesmírně kruté zacházení s podrobeným civilním obyvatelstvem, tak nenávistné pocity rasové nadřazenosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se