Evropská kultura, vycházející ze židovsko-křesťanských tradic, vnímá každý lidský život jako posvátný a násilnou smrt jako cosi nežádoucího a zavrženíhodného. Včerejší a dnešní výbuchy ve Volgogradu proto přirozeně připoutaly pozornost k Rusku a vyvolaly zcela pochopitelnou vlnu solidarity. Zároveň se však také začaly rojit spekulace, co všechno mohlo být jejich motivem.

V případě dnešního Ruska jich, bohužel, existuje hned několik a všechny mají politický podtext. Na tom by nebylo nic divného, protože teroristické útoky kdekoli na světě mají politický podtext, ale v kontextu vyspělého světa, kam Rusko chce patřit, je alarmující, že příčinou volgogradských útoků jsou nejspíše dlouhodobě známé a režimem neřešené vnitropolitické problémy.

Takto násilný způsob „komunikace“ s Kremlem, atentáty se sice uskutečnily ve Volgogradu, ale „vzkaz“ směřoval do centra, je nejspíše odrazem notoricky špatné situace na severním Kavkaze, jejíž „úspěšné a efektivní“ zvládnutí svého času vyneslo do čela státu jeho dnešního neomezeného vládce, prezidenta Putina. Připomeňme, že od „vítězství“ ve druhé čečenské válce v květnu 2000, kdy byla jmenována promoskevská vláda, došlo mimo jiné k tragickým teroristickým útokům na divadlo na Dubrovce v Moskvě (říjen 2002) a na školu v Beslanu (září 2004).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se