Říká se tomu maso ze zkumavky, in vitro meat, maso bez týrání, tubesteak nebo shmeat – a nejde o totéž jako napodobeniny masa vyrobené z jiných surovin, například sóji. V tomto případě se skutečně jedná o buňky živočišné tkáně, které se od skutečného masa ničím neliší. Jen se při jejich výrobě stalo zvíře zbytečným mezičlánkem.

"Jíst se to dá"

Cestu k výrobě umělého masa otevřel medicínský výzkum kmenových buněk. Jde – zjednodušeně řečeno – o buňky, které se ještě jaksi nerozhodly, co z nich bude, takže všechny možnosti jsou otevřené. Za normálních okolností se v organismu později vyvinou v jakoukoliv tkáň, která už je specializovaná na určité úkoly a k ničemu jinému se nehodí. Kmenové buňky nejsou jen v embryích, ale i ve tkáních dospělých jedinců. Lékaři proto doufají, že z nich půjdou pěstovat ideální orgány pro transplantace: protože by pocházely z pacientových buněk, nehrozí imunitní reakce, která ničí orgány transplantované od jiných dárců.

Profesor Mark Post a jeho tým z Maastricht University nyní stejným způsobem vypěstovali i umělé hovězí maso. Vzali kmenové buňky ze svalů zvířete, dodali potřebné živiny a látky podporující buněčné dělení – a o tři týdny později už jich měli miliony. Přenesli je do větších nádob, kde dorostly do proužků silných několik milimetrů a přibližně centimetr dlouhých. Z většího množství proužků pak skládali jakési palety, které zmrazovali. Když měli palet dost, opět je rozmrazili a přidali látky, které původně bílé "maso" obdařily barvou i chutí. Pak z něj vyrobili hamburger, který včera večer ochutnali dva gurmeti na slavnostním večeru uspořádaném v Londýně. Jedním byl americký autor knih o vaření Josh Shonwald, druhým rakouská znalkyně kulinářských trendů Hanni Rützlerová. Závěr? Maso nebylo špatné, ale "něco" mu chybělo. "Připouštím, že chuť zatím možná není vynikající, ale je dost dobrá, aby se to dalo jíst," shrnul výsledek "testu na lidech" profesor Post. Jeho tým maso vytvořil v rámci projektu, na který obdrželi grant ve výši 215 000 liber (necelých 6,5 milionu Kč).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se