reklama
reklama
1. 7. 2013 | poslední aktualizace: 1. 7. 2013  18:53

Nejlepší odborníci pro Rusnoka

Nový premiér Jiří Rusnok stihl za šest dní nominovat šest ministrů. Přesto se nám zdá, že by se tempo nominací dalo ještě urychlit, a tak zde přinášíme inspiraci, kdo by vládě nejlépe mohl pomoci svými expertními radami.
Petr Honzejk
Petr Honzejk
komentátor HN
Čtěte více o: vláda | Rusnok Jiří | ministr
Premiér Jiří Rusnok
Premiér Jiří Rusnok
foto: HN - Matej Slávik

Premiér Jiří Rusnok sehnal za šest dnů celkem šest ministrů. Balvín, Kohout, Benešová, Koníček, Toman a Pecina jsou bezesporu špičkovými experty na svěřené, stejně jako na jakékoli jiné, rezorty. Přesto máme pocit, že nominace váznou a proto se pokusíme dodat premiérovi novou energii expertními radami, jak dosud volná ministerstva obsadit.

Ministerstvo průmyslu – největším z odborníků je samozřejmě „atomový dědek“ Miroslav Grégr. Ale kdo to bude, je vlastně jedno, protože všichni ministři stejně nosí do vlády materiály na hlavičkovém papíru ČEZu (Urban, Kocourek). Z pohledu efektivity by tak bylo nejjednodušší, kdyby to na chvíli vzal Martin Roman.
Poznámka pro Rusnoka: Bude ve Varech.

reklama

Ministr životního prostředí – největším expertem je Miloš Kužvart. Jeho angličtina se sice od roku 2004, kdy v Bruselu zazářil s universální frází „I am very optimistic,“ posunula jen málo, ale těch pár týdnů se dá promlčet. Stejně se už pár let v Česku od ministra životního prostředí nic jiného nečeká.

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Ministr financí – vůbec nechápeme proč právě tady Rusnok váhá. Expertem je Ivo Svoboda, kterého zdobí i meziresortní kompetence. Mohl by například radit ministru spravedlnosti s novými pravidly pro výkon vazby. Byl vůbec prvním ministrem, který si ně v roce 2002, na základě aktivní zkušenosti, vyvolané tunelováním kočárkárny Liberta stěžoval.

Ministr obrany – tady váháme. Vladimír Vetchý by byl jistě dobrou volbou, ale mnohem víc by si funkci zasloužil prezidentův přítel, generál Zdeněk Zbytek, muž který nikdy, zejména v listopadu 1989, nešel pro použití obrněné techniky sovětské výroby daleko. Doba je nejistá a razance je platnou devizou. Za úvahu ale stojí i Karolína Peake – pro kterou hovoří zejména trvání jejího předcházejícího mandátu. Byla ve funkci osm dní a minimálně další týden navíc by si zasloužila.

Ministr dopravy – jednoznačně Vít Bárta. Nikdo jiný nedokáže vypnout skryté kamery neúměrně zvyšující spotřebu elektřiny v objektech ministerstva.

Ministr pro místní rozvoj – Tomio Okamura. Nestraník, expert na vše. Vzhledem k víkendovému pokusu o protiromský pogrom v Českých Budějovicích bude jeho nominace nepochybně chápána jako vstřícný krok vůči potřebám majoritní společnosti. Pokud Okamura nebude chtít, pak je tu Jiří Čunek. Už to dělal, s Romy to má podobně jako Okamura a jako lidovec to určitě vezme.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy – šanci by měl dostat polozapomenutý Eduard Zeman. Nepochybně získá důvěru mládeže punkerským postojem ke státní správě, zejména k investicím. Vzpomínka na sedmimiliardovou zakázku „Internet do škol“ z doby vlády Miloše Zemana, ho kvalifikuje velmi vysoko.

Ministr zdravotnictví – David Rath nemůže, takže MUDr. Ivan David. Jeho nominace bude jasným důkazem, že vládu nesestavuje Miloš Zeman, protože ten ho ze své vlády vyhodil. Jako psychiatr bude platným členem Rusnokova kabinetu.

Ke zvážení: Vzhledem k prezidentovým prioritám by bylo dobré zřídit ministerstvo informací. Doporučujeme oslovit osobu Andrej Babiš.

Autoři: Petr Honzejk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Bakalovi presstituti (r)
Pokud si pan Bakala myslí, že si tímto pomůže, plete se. Je to...
Iracionální útok na vládu, virtuální realita se novinářům nedaří (XX)
Nevím, co článkem chtěl autor říct. Zdá se, že nic. Pouze vést...
objektivni jako vzdy (MMacek)
Komentar je objektivni a vyvazeny jako vzdy (nejen) v tomto periodiku....
Nejlepší odborníci pro Rusnoka (anonym)
Tak Rusnok si pozval toho budoucího Pecinu ministra vnitra, to...
Honzejku (anonym)
sice s úřednickou vládou bytostně nesouhlasím, ale ty jsi idiot.
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama