reklama
reklama
8. 3. 2013 | poslední aktualizace: 9. 3. 2013  10:09

Komu svědčí kyberútok

To, co vidíme dnes, je jen obyčejný vandalismus. Kvůli tomu by neměla povolit ostražitost vůči "Velkému bratru". Pár hodin nedostupné webové stránky přece nestojí za to, aby státní úřad mohl legálně monitorovat provoz na celém českém internetu.
Jan Klesla
Jan Klesla
redaktor
Čtěte více o: internet
Hacker, ilustrační foto
Hacker, ilustrační foto
foto: Thinkstock

Pět minut po čtvrteční deváté hodině ranní přišla odpověď na hlavní otázku dne - cílem dalšího kyberútoku se staly stránky mobilních operátorů. Správci ostatních systémů si oddechli a ti, kdo sázeli, že terčem bude státní správa nebo e-shopy, byli trochu zklamaní. Jejich kurz na další den se mírně zvedl.

Jinak ale nepřinesl čtvrtý den v bitvě o český internet žádné překvapení. Opět šlo o primitivní snahu zahltit firemní weby, které se opět nakonec ubránily blokováním přístupů ze zahraničí, a opět se nejednalo o žádné hackery. Spíš než počítačového profíka, spřádajícího v temném sklepě tajné plány, totiž útočník připomíná zákazníka příjemné restaurace. Po internetu kolují dokonce pěkně tučná menu. Je libo pro podobné útoky připravenou botnetovou síť ovládaných počítačů? K pronájmu za pět dolarů na den, na celý měsíc jen za 130. Akční nabídka vybraného útoku na míru jen za 350 dolarů.

reklama

Ukázat na pachatele se tak s jistotou nedá. Existuje ale řada lidí, kterým probíhající kybervandalismus zcela jistě prospěje. První na řadě jsou samozřejmě bezpečnostní a na kyberochranu specializované firmy a experti. Jejich nabídky také už od pondělí zahlcují e-mailové schránky tuzemských správců IT systémů.

K pořízení odolnějších a dražších linek a serverů také nejspíš řadu svých zákazníků přesvědčí poskytovatelé připojení a provozovatelé serverových hostingů. Ti mají ale zatím plné ruce práce v první linii obrany, než aby se těšili na budoucí zisky. Těšit se z mediálního zájmu mohou nejvíc ti, které chce obranou pověřit stát. Dosud nevídaný zájem se strhl okolo Národního bezpečnostního úřadu, který buduje vládní kyberbezpečnostní tým. A hned si také stěžuje na nedostatek peněz, lidí a kompetencí.

Je to právě NBÚ, kdo připravuje nový zákon a v něm si navrhuje kompetence k obraně před dalšími útoky. A těžko si lze představit lepší argument pro zákonodárce než poukaz na současnou situaci. Kdyby tak ještě přišla na řadu státní správa, včetně stránek parlamentu, bude to argument skoro absolutní.

Vládní bezpečnostní tým má ale bránit takzvanou kritickou infrastrukturu státu. Vodárny, plynárny, elektrárny nebo nemocnice před skutečnými útoky skutečných hackerů. Proti skutečnému nebezpečnému průniku do jejich systémů.

To, co vidíme dnes, je jen obyčejný vandalismus. Kvůli tomu by neměla povolit ostražitost vůči "Velkému bratru". Pár hodin nedostupné webové stránky přece nestojí za to, aby státní úřad mohl legálně monitorovat provoz na celém českém internetu. Zvlášť když v soukromé sféře už léta funguje národní bezpečnostní tým u správce české domény, který firmy už dnes koordinuje.

Na obranu proti vandalům přece nepotřebujeme zvyšovat pravomoci represivních složek. Stejně jako kvůli graffiti na dveřích do obchodního domu není třeba dohled policejního strážníka na každém rohu.

Autoři: Jan Klesla
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Jeví se to objednané. Na podobné útoky ani člověk nemusí být hacker. (Jirka)
Taky mám od počátku, co jsem o těch "útocích" zaslechl, to považoval...
Tohle podepisuji (Alex)
Vidím podobně jako autor. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby si to...
Komu svědčí kyberútok (anonym)
ale tfuj, takhle odpudive podezreni! ze by tak krystalicky ciste...
"Mladí volí Schwarzenberga, autora návrhu smlouvy ACTA ke schválení vládě ČR" (Česko volí ACTA)
http://www.diskuteri.eu/tema/4513 "Mladí volí Schwarzenberga,...
Re: Komu svědčí kyberútok (host)
Možná vám to ještě nikdo neřekl, ale prezidentská volba skončila...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama