Třicetiletý rodák z Tangeru, který v minulosti působil u Microsoftu na manažerských postech v Seattlu a v Pekingu, naplno využil možností internetu a prostřednictvím svých webových stránek změnil marockou ústavu. A protože se nechce zastavit u prvního úspěchu, nyní využívá crowdsourcing i v dalších internetových projektech. Nedávno například spustil protikorupční platformu.

HN: Stal se z vás online aktivista kvůli rodičům, kteří také bojovali za lidská práva?

Nešlo o nic plánovaného, cítím to prostě jako součást mých občanských práv a povinností. Jen sdílím to, co umím nejlíp, se svou zemí. Na druhou stranu je pravda, že jsem vyrůstal v rodině, kde jsou principy jako lidská práva a demokracie něčím, co máme společné a co se snažíme různými způsoby podporovat. Ale v tomto smyslu nejsem jedinečný případ.

Tlukot svobody

Text je součástí speciálu IHNED.cz ke Dni lidských práv a připomínkou roku od úmrtí Václava Havla. Texty dalších světových autorů budeme postupně zveřejňovat ZDE

HN: Váš první webový projekt Juriste.ma byl online encyklopedií marockého práva. Jak jste s ním začal?

Juriste ve francouzštině znamená expert na právo, právník. V dnešním Maroku si každý nárokuje právo na všechno - na vyjadřování, na vzdělání, i na zdravotní péči. Na druhou stranu v zákoně stojí, že každý občan by měl znát svá práva a povinnosti a že neznalost práva nikoho neomlouvá. Musíme se ale vypořádat s tím, že doopravdy zákony své země neznáme. Pro všechny, dokonce i pro právní experty, je těžké získat úplný přístup ke všem zákonům. Cílem našeho projektu je tedy umožnit všem volný přístup k zákonům. Teprve až se tak stane, budeme moci zahájit konkrétní a přínosnou debatu o svých právech a o tom, jakým směrem se mají dále vyvíjet. Náš web byl prvním krokem, základním pilířem toho, jak se dostat k zákonům a jak rozpoznat naše práva a povinnosti.

HN: Navazující projekt Reforme.ma umožnil občanskou debatu o úpravách nové ústavy. Některé články se do ní posléze vloni skutečně dostaly. Které byly nejdiskutovanější?

Chtěli jsme zprovoznit platformu pro diskusi. Reforme.ma jsme spustili v době utváření nové ústavy, takže téma bylo jasné. Vzali jsme všechny články staré ústavy a návštěvníkům webu jsme umožnili hlasovat pro nebo proti každému článku, navrhovat změny zákonů nebo sdílet zcela nové zákony a nápady ohledně nové ústavy. Zaznamenali jsme přes dvě stě tisíc návštěv a více než deset tisíc komentářů. Nejpopulárnějšími zákony v pozitivním směru byly ty, které občanům dávaly výslovná práva jako právo na vzdělání, právo na práci, právo na svobodu projevu. Návštěvníci nejvíce odmítali články, které svěřovaly příliš pravomocí do rukou monarchy. Hodně se debatovalo o roli náboženství v politice.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se