reklama
reklama
24. 4. 2012 | poslední aktualizace: 24. 4. 2012  02:34

Policie jde po dalším poslanci VV. Bral asistentovi peníze, tvrdí

foto:

Ve stínu soudu s Vítem Bártou nachystali policisté stíhání dalšího poslance Věcí veřejných. Žádají sněmovnu o svolení, aby mohli naplno rozjet vyšetřování poslance Otto Chaloupky - a je to opět kvůli údajné korupci.

Nepříliš známý moravský zákonodárce je podezřelý, že nutil svého poslaneckého asistenta, aby mu odevzdával 20 tisíc ze své výplaty. Asistent Vratislav Vařejka si schůzky nahrál a předal protikorupčním detektivům: Chaloupka na záznamech mluví o tom, že desátky se musejí zakrýt fiktivními fakturami. A že je potřeba vše přísně utajit. "Jestli se dozvím, že o tomto někde mluvíte, tak se rozejdeme strašně ve zlém...," varuje asistenta.

reklama

Policejní žádost, aby poslanci zbavili Chaloupku imunity, dorazila do sněmovny v pátek, včera o ní informovala předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). "Žádost o vydání je formulována ve vztahu k asistentovi pana poslance Chaloupky. Jemu vyplácel peníze a ten asistent mu část z nich vracel zpět. Tím se pan poslanec podle policie mohl dopustit trestného činu přijetí úplatku," potvrdila Němcová.

"Měl prázdnou peněženku"

Hlavním důkazem jsou právě čtyři tajně pořízené nahrávky. Asistent Vařejka dostával - jako všichni poslanečtí pomocníci - od kanceláře sněmovny 35 tisíc měsíčně. Na jedné ze schůzek v kavárně v Hodoníně ho prý Chaloupka postavil před hotovou věc: každý měsíc mu bude nosit 20 tisíc v hotovosti, 15 tisíc si asistent může nechat.

Vařejka takhle poslanci odevzdal dohromady 38 tisíc, odečetl si jen náklady na cesty do Prahy. Pak vše oznámil vedení VV a podal trestní oznámení. "Začal mi ukazovat, že má prázdnou peněženku, že potřebuje pořád jezdit do Prahy, musí platit benzin a tak dále. Nechápal jsem to. On mi tehdy řekl, že jestli se mi něco nelíbí, můžeme ukončit spolupráci," popsal včera Vařejka v rozhovoru pro HN, jak si Chaloupka o peníze řekl.

Poslanec VV je už třetím týdnem ve Spojených státech, kde žil od 80. let. Mobil měl včera nedostupný, stejně jako v minulých dnech, kdy spadl do kategorie váhajících poslanců, kteří lavírují mezi setrváním ve VV a skupinou odpadlíků kolem Karolíny Peake.

Chaloupka - jeden z váhajících

Když asistent Vařejka před rokem poskytl nahrávky novinářům, Chaloupka se bránil, že 20 tisíc byl jen dobrovolný příspěvek na volební kampaň. "Dohodli jsme se, že dáme každý určitou částku v hotovosti na jednu hromadu a z ní budeme brát na kampaň," napsal na svém webu. Jenže o takové dohodě neexistuje žádný doklad. A Vařejka navíc poskytl policistům výpisy ze svých účtů, které mohou verzi o dobrovolném příspěvku nabourat: asistent totiž musel jít na svém kontu do minusu, aby mohl peníze Chaloupkovi odevzdat.

Na druhou stranu policisté včera nevysvětlili, proč vymáhání desátků posoudili jako korupci. I dnes už bývalý asistent Vařejka podával trestní oznámení jen na zneužití pravomocí. Chaloupka na sebe doteď výrazně upozornil jen jednou - nedávno při soudu s Vítem Bártou. A také šlo o peníze. Milovník Rolling Stones a obchodník s auty během procesu líčil, jak poslanci zchudli poté, co si odhlasovali snížení platů. "Celá sněmovna byla plná poslanců pobíhajících s výplatní páskou," říkal Chaloupka.

 

ROZHOVOR S CHALOUPKOVÝM EX-ASISTENTEM VRATISLAVEM VAŘEJKOU ČTĚTE NA: http://ihned.cz

 

Desátky od asistenta

20 tisíc každý měsíc - hotově

Vratislav Vařejka, tehdejší asistent poslance VV Otto Chaloupky, si na podzim roku 2010 nahrál čtyři schůzky, na nichž ho Chaloupka údajně nutí odevzdávat každý měsíc 20 tisíc - z peněz, které asistentovi posílala kancelář sněmovny.

Jak to schovat? Přes faktury

Původně chtěl Chaloupka dokonce ještě o pět tisíc víc. Poslanec na záznamech popisuje, jak vše schovat před finančními úředníky. "Domluvili jsme se na tom, že vy budete dostávat 35 tisíc od sněmovny, deset si necháváte, 25 vám vyfakturuju já, nebo přes nějakou jinou firmu, vy si zdaníte deset tisíc, já si zdaním 25 tisíc."

Rozhodnou poslanci

Poslanci musí nejdřív Chaloupku zbavit imunity, jinak policisté nebudou moci oficiálně rozjet vyšetřování. Jestli Chaloupku vydat, nebo ne, nejdřív doporučí členové imunitního výboru, kteří žádost dostali včera. Pak o ní budou znovu hlasovat všichni poslanci.

POSLANEC MÁ PROBLÉM
Policie požádala Poslaneckou sněmovnu, aby k trestnímu stíhání vydala poslance Věcí veřejných Otto Chaloupku.
FOTO: ČTK

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Bože, Věci veřejné snad rovnou rozpustit! (Karel)
A raději ještě posypat chlórovým vápnem a zapomenout. V té obecné...
Parlament (Eagle)
Jestli toho hajzlika poslanci nedaji k trestnimu stihani tak parlament...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama