reklama
reklama
13. 4. 2012 | poslední aktualizace: 15. 4. 2012  16:20

Český sleaze a trest pro Vondru

Šance zastat se jednou Pavla Drobila je tak lákavá, že by byla škoda ji promarnit. Uznávám ale, že to je velmi efektní zásah: "Já vám říkám, moje dobrá rada je, přineste mi to, zničte to a odpřísáhněte mi, že neexistuje nic jiného," zní první Drobilův citát.
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
foto: HN - Martin Svozílek

Na bohužel docela rozšířenou náladu "všechno je svinstvo" ukazuje jeden příklad z tohoto týdne, který měl na Facebooku skoro stejný úspěch jako protestsong Tomáše Kluse. Totiž počet sdílení efektního obrázku dvou výroků z už skoro úplně vyčichlé, protože donekonečna se táhnoucí kauzy Drobil, která začala - kdybyste si to nepamatovali - v listopadu 2010 nahrávkami bývalého šéfa Fondu životního prostředí a která stála stoupající hvězdu ODS místo ministra životního prostředí a navrch k tomu trest v podobě osobní odpovědnosti za nadcházející prohrané volby do krajů.

reklama

Ale šance zastat se jednou Pavla Drobila je tak lákavá, že by byla škoda ji promarnit.

Uznávám ale, že to je velmi efektní zásah: "Já vám říkám, moje dobrá rada je, přineste mi to, zničte to a odpřísáhněte mi, že neexistuje nic jiného," zní první Drobilův citát.

A druhý: "Nepodařilo se potvrdit, že by Drobil vybízel Michálka ke zničení důkazů o údajné korupci." To je zase závěr městského státního zastupitelství z loňského léta, když žalobci zastavili policejní pokus Drobila obvinit.

Jen je to při vší úctě slušná demagogie, navíc sdílená ze stránky "Zpravodajství bez cenzury", která předkládá obraz světa totálně zmanipulovaného médii v žoldu plutokracie (to hlavně pro kolegy novináře, kteří ve středu tomu jednoduchému triku také propadli). Bojovníci proti cenzuře totiž dělají totéž, co sami vytýkají "mainstreamovým médiím", což jsou všechna ta, která mají sledovanost větší než oni.

 

Kdyby ta situace měla být popsána přesně, musela by se tam totiž také objevit ještě jedna Drobilova věta z Michálkových nahrávek: "Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás." Což není Drobilova obhajoba, jen připomínka, že realita je obvykle složitější než Klusovy písničky.

Drobilův případ navíc ještě není vůbec definitivně ukončen, protože jej loni v listopadu nechal znovu otevřít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, takže bude trvat maximálně ještě půl roku, než se dozvíme, jestli se tedy něco stalo nebo ne.

HNDialog na Facebooku

Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Jenže doba zjevně přeje jednoduchým sloganům, atmosféra houstne a výsledkem je nejen to, že v této zemi není nikdo po letech únavného čekání za žádnou špinavost odsouzen, ale - a to je možná ještě horší - skoro se tu už ani nedá očistit, aby to publikum vůbec bralo vážně. Výjimkou budiž páteční soud s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou.

Celé to trochu připomíná situaci v polovině 90. let v Británii, kdy vládli čtvrté období za sebou konzervativci se slabým Johnem Majorem v čele po nečekaném volebním vítězství v roce 1992, kdy na jejich straně stála všechna vlivná média. Ta pak ale rychle otočila a až se sadistickou rozkoší rozpitvávala každý skandál Toryů. Celé období dostalo název "sleaze", což foneticky v češtině dost přesně popisuje to, v čem se brodíme dnes. (A to v Británii policie a soudy fungovaly přece jen výrazně rychleji a spolehlivěji než tady a teď.)

Výsledkem nakonec bylo rekordní vítězství New Labour Tonyho Blaira v roce 1997 a třináct let, které vnitřně úplně rozložení konzervativci neschopní sehnat lídra strávili v opozici. (Zde se omlouvám Bohuslavu Sobotkovi, pokud by snad získal dojem, že ho srovnávám s Blairem. )

Nicméně Petr Nečas si své evropské spojence vybral skutečně velmi vhodně a s jasným rozmyslem.

Pokud bych si před několika lety byl ochoten vsadit na jednoho politika, kterého "sleaze" mine, byl by to nejspíš Alexandr Vondra. Do vrcholné stranické politiky si přinášel takřka dokonalou kombinaci muže s nezpochybnitelnou minulostí skutečného disidenta a světem protřelého diplomata, který čněl nad všeobecnou českou upachtěností jak maják.

Tony Blair

Vážně přesně nevím, jak moc se Vondra osobně a aktivně namočil do kauzy Promopro, v níž teď policie po roce a čtvrt obvinila první podezřelé. Pokud má být ale stíhána jeho někdejší náměstkyně Jana Hendrichová, zdá se mi úplně nemožné, aby Vondra předstíral, že se vůbec nic neděje, že jí drží palce a že je hlavně důležité, že se "celá věc nezametla pod koberec".

 

 

No to jsme sice štěstím bez sebe, ale zrovna od Vondry bychom asi čekali víc. Konkrétně, že vytáhne tu loňskou demonstrativní demisi, co ji velkoryse nabízel, odnese ji premiérovi a nebude k tuzemskému "sleaze" přispívat, protože ví, že důvěra v systém je důležitější než jeho politická kariéra, i kdyby si tisíckrát myslel, že je to celé pomsta Kalouska.

Pokud to neudělá, může se dočkat horšího trestu. Další angažovaná píseň Tomáše Kluse bude o něm. Anebo, což by byl vůbec jeho konec, mu něco staršího zazpívá Jasná páka. Je z čeho vybírat.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Pal vocuď hajzle? (Rokurota Makabe)
Třeba tuhle? :)
Vondra o Promopru opravdu nic neví (anonym)
http://vtipy.netroof.eu/item/7382/vondra-o-promopru-opravdu-nic-nevi/
Vondra a Schwarzenberg v družném hovoru (anonym)
http://vtipy.netroof.eu/item/7383/vondra-a-schwarzenberg-v-druznem-hovoru/
Český sleaze a trest pro Vondru (anonym)
Šídlo píše .... a výsledkem je nejen to, že v této zemi není nikdo...
Proč je vašich 135 milionů na účtu AT50195000205840003? (Saša Promopro)
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=741077
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama