Komentáře k volbám

Názory k americkým volbám na IHNED.cz budou v následujících měsících pravidelně publikovat komentátor HN a specialista na dění v USA Daniel Anýž, ekonom Ondřej Schneider, amerikanista Kryštof Kozák, profesor americké literatury Josef Jařab, architekt žijící v New Yorku Jiří Boudník, překladatel Jaroslav Veis a novináři Zdeněk Fučík a Tomáš Klvaňa.

Ani březen ještě nerozhodl, kdo bude na podzim Obamovým vyzyvatelem. Významní republikánští kongresmani (třeba John McCain) a vlivní z vedení strany by už asi rádi viděli Mitta Romneyho jako potvrzeného prezidentského kandidáta, ale voliči v řadě států situaci komplikují.

I když je bývalý guvernér Massachusetts v čele pelotonu, do potřebného počtu 1144 delegátů-volitelů mu ještě hodně chybí. Obecně se ale soudí, že během léta manko ještě může dohnat.

Jeho protikandidáti a zřejmě i jejich voliči však stále opakují, že Romney není dost konzervativní a Rick Santorum, který se překvapivě usadil na druhém místě jako úspěšný pronásledovatel, se snaží bodovat dokonce argumentem, že by Amerika vlastně nic nevyhrála, kdyby měl Obamu v Bílém domě střídat Romney.

Viděno z druhé strany, je zřejmě alternativa Romney jako prezident nejpředstavitelnější i pro Ameriku, která volila před čtyřmi roky Obamu. A v přímém duelu by nejspíše byl právě Romney prezidentovi nejvážnějším protivníkem.

Pro moje americké liberální přátele je Santorum nepovedený politický a kulturní vtip a je nejspíše pravda, že by jeho kandidatura Obamovi znovuzvolení usnadnila.

Přesto běhá trochu mráz po zádech, když se člověk zaposlouchá do jeho názorů. Povzbudivé volební výsledky mu přidávají na sebevědomí a posilují jeho agresivitu. Stále silněji zpochybňuje nejen Obamovu politiku, ale také jeho křesťanskou víru a právo nazývat se americkým občanem.

Z hlavního stanu Tea Party je právě on v dané chvíli hlavním favoritem hlásaného konzervatismu a zárukou, že z tohoto světonázoru nesleví ani jako prezident, což by se prý od Romneyho čekat nedalo. Schválně nezmiňuji politický program či ideologii, protože se zdá, že ohlas, který konzervativní mluvčí v dnešní Americe mají, je spíše reakce na dobovou „náladu.“ Ta je pochopitelně zaměřena proti současnému prezidentovi a jeho politickým krokům a myšlenkám.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se