reklama
reklama
21. 3. 2012 | poslední aktualizace: 21. 3. 2012  16:49

Amerika má na výběr

V Illinois se v úterý potvrdilo to, co už nějaký čas víme. Mitt Romney systematicky, krok za krokem, kráčí za republikánskou nominací na prezidenta. Důležitější je, že po Baracku Obamovi, který svůj rozpočtový záměr představil už před několika týdny, včera položili na stůl svůj plán i republikáni.
Daniel Anýž
Daniel Anýž
komentátor HN
Mitt Romney
Mitt Romney
foto: Reuters

Nejdůležitější věc do nadcházejícího volebního souboje o Bílý dům se v úterý nestala v Illinois, kde Mitt Romney v republikánských primárkách hladce porazil Ricka Santoruma. Ale ve Washingtonu na Kapitolu, kde republikáni zveřejnili svůj návrh federálního rozpočtu na rok 2013.

V Illinois se v úterý potvrdilo jen to, co už nějaký čas víme. Mitt Romney systematicky, krok za krokem, kráčí za republikánskou nominací na prezidenta. Rick Santorum nebo Newt Gingrich jej mohou brzdit, připravit mu ještě pár dílčích porážek, ale zastavit jej už sotva dokážou. Je zřejmé, že Romneyho akcent na jeho zkušenost z byznysu a na to, že chce napravit americké hospodářství, oslovuje více voličů, než úžeji vymezený náboženský apel Ricka Santoruma. I v republikánských primárkách prostě platí, že základna, tedy ekonomika země, o které mluví Romney, je pro lidi podstatnější, než nadstavba, tedy duch Ameriky, o který by chtěl bojovat Santorum.

reklama

Tím spíše je pak ale důležité, že po Baracku Obamovi, který svůj rozpočtový záměr představil už před několika týdny, včera položili na stůl svůj plán i republikáni. Oba návrhy nabízejí kromě rozpočtu na rok 2013 i dlouhodobý výhled, jak by se Spojené státy měly do budoucna vyrovnat s nebezpečím rostoucího státního dluhu. A jsou to dvě velmi rozdílné představy.

Republikánský návrh více škrtá, a to i o programech zdravotního zabezpečení, a předpokládá zachování nebo i snížení současné daňové zátěže, zatímco vojenské výdaje by měly růst v souladu s inflací. Obama jde naopak cestou vyšších daní pro bohatší Američany, programy zdravotní péče ponechává bez strukturních změn, určité úspory předpokládá od zdravotní reformy, a vojenské výdaje snižuje v následujících pěti letech o 500 miliard. V porovnání předpokládaného státního zadlužení v horizontu deseti let, je republikánský plán v roce 2022 na částce 3.1 bilionu, a Obama na sumě 6.4 bilionu dolarů.

HNDialog na Facebooku

Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Vzhledem k tomu, že k republikánskému kongresovému návrhu se přihlásil i Mitt Romney, když plán označil za „rozhodný krok k tomu, aby se naše zem vrátila na cestu rozpočtové odpovědnosti“, lze mít za to, že do nadcházejících voleb mají Američané na výběr mezi „jeho“ plánem a návrhem Obamova týmu.
Je zřejmé, že v kampani půjde také o velký komunikační souboj, kde na sebe budou narážet argumenty, zdůrazňující sociální soudržnost a zodpovědnost, oproti tvrzení, že Spojené státy nemohou být zaopatřovacím státem s velkou vládou.Už první reakce to jasně ukazují. Deník New York Times dnes píše o „bezohledném republikánském rozpočtu“, který snižuje daně bohatým, a škrtá v programech pro chudé. Zatímco list Wall Street Journal mluví o „Obamově demagogii“, když prezident tvrdí, že republikánský plán by zničil program zdravotního zabezpečení pro seniory, Medicare. Podle Wall Street Journal je to naopak Obama, kdo by bez nutné reformy Medicare v podstatě vytuneloval.

V Ilinois se potvrdilo, co víme, s prezidentem Obamou se na podzim utká Mitt Romney. Jejich souboj má ovšem od včerejška velmi konkrétní a podstatný náboj, dvě odlišné vize budoucí rozpočtové a sociální politiky USA.

Autoři: Daniel Anýž
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Proč bych v USA nevolil Demokraty. (Tom Liberec)
Karel Čapek napsal článek Proč nejsem komunistou před rokem 1938....
Je cas sklizne fundamentu (Matematik)
Silne pochybuji, ze by se v USA narodilo tolik deti, aby to nejak...
Zobrazit diskusi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama