To všechno má stát pakatel, evropské vedení odhaduje, že bude stačit jen 106 miliard eur. Což je skutečně pakatel - ve srovnání s tím, kolik budou banky potřebovat doopravdy, aby splnily všechno, co ve skutečnosti splnit mají.

Vedle řeckých (italských a dalších) novinek vynucujících si posílení kapitálu totiž zatím stále platí, že se banky musí současně přizpůsobit novým požadavkům, které vycházejí z regulace Basel III. Ty - ve stručnosti - mění podmínky pro kapitálovou přiměřenost, určují maximální zadluženost a zavádějí přísnější požadavky na držbu likvidních aktiv (prodejných do třiceti dnů).

Regulace Basel III si podle stávajících propočtů vyžádá řádově jiné peníze než "pouhá" řecká krize. Podle studie společnosti McKinsey ve srovnání s bilancemi z konce loňského roku budou muset banky navýšit základní kapitál o 1,1 bilionu eur, budou muset doplnit 1,3 bilionu krátkodobě likvidních zdrojů a dalších 2,3 bilionu ve formě dlouhodobých zdrojů kapitálu. To vše v průběhu následujících osmi let, z nichž minimálně tři zabere dluhová krize a s ní zhoršení kvality úvěrového portfolia a omezení kvalitních investic.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se